+38(095) 600-100-9 

Keratoplastika@ukr.net

Альтернативне лікування рогівки

Лікування кератоконусу

Концепція сучасного лікування кератоконусу грунтується на трьох базових умовах:

- Стабілізувати анатомію рогівки;

- Загальмувати прогресування захворювання;

- Добитися максимально можливої гостроти зору.

Ефективна медична допомога пацієнтам з кератоконусом на різних стадіях патологічного процесу може бути реалізована за допомогою наступних оперативних методик:

 • Кросслінкінг колагену рогівки;
 • Імплантація інтрастромальних сегментів;
 • Наскрізна кератопластика із застосуванням кератобіоімплантата

Кросслінкінг колагену рогівки.

Основна проблема, пов'язана з розвитком кератоконусу - витончення рогівки ока. Ослаблена рогівка поступово деформується за участю внутрішньоочного тиску. На тлі цього у людини починає швидко розвиватися і прогресувати некоррегований астигматизм, що призводить до значного погіршення зору.

Перші симптоми починають проявлятися на одному оці - з'являються скарги на дискомфорт при носінні лінз, необхідність частої зміни оптичної сили окулярів.

Ігнорування захворювання може призвести до серйозних наслідків, коли єдиним варіантом лікування є імплантація кератобіоімплантата - кератопластика. Але сьогодні є й інша сучасна методика лікування кератоконусу - крос-лінкінг (CROSS LINKING) колагену рогівки ока.

Метод показаний при прогресуючому кератоконусі на ранніх стадіях розвитку, при вираженому кератоконусы без помутніння рогівки, а також при ятрогенный кератектазіі (випинанні рогівки після проведених ексімерлазерних рефракційних операцій).

Механізм дії крос-лінкінгу полягає в об'єднанні розрізнених волокон строми рогівки в єдину міцну мережу під впливом низькоінтенсивного ультрафіолетового світла в присутності фоточутливої субстанції - рибофлавіну. Таким чином досягається посилення міцності властивостей рогівки, підвищується стійкість до формування її випинання, зупиняється прогресування, а в ряді випадків навіть можливий регрес хвороби.

У розробці цього методу значну роль відіграли роботи групи вчених очної клініки Дрезденського Технічного університету (Німеччина) під керівництвом проф. Тео Зайлера (Thео Seiler). Крос-лінкінг також отримав Європейський Сертифікат та широко використовується в багатьох передових клініках Європи.

Методика зробила переворот у сфері лікування кератоконусу і була відзначена найвищою нагородою Американського Офтальмологічного Товариства - премією Келлмана в 2008 році.

Ефективність методу перевершила очікування багатьох фахівців. За даними безлічі звітів офтальмологічних клінік, стабілізація патологічного процесу при кератоконусі після операції крос-лінкінгу настає приблизно в 95% випадків. У доповідях фахівців представлених на конгресі ESCRS (European Society of Cataract & Refractive Surgeons) були опубліковані результати тривалого моніторингу за групами пролікованих пацієнтів. Середнє значення заломлюючої сили рогівки зменшується на 3-4 діоптрії, астигматизм на 2-3 діоптрії. Гострота зору у пацієнтів поліпшується на 1-4 рядки і продовжує підвищуватися протягом другого року спостереження.

У Дніпропетровській обласній клінічній офтальмологічній лікарні методика впроваджена з 2009 року. На сьогоднішній день в клініці прооперовано 131 таких пацієнтів, 15 з яких дитячого віку.

Протипоказання для крос-лінкінга

 • · Метод не рекомендований при надмірно малій товщині рогівки (менше 400 мкм) через можливість ушкодження ендотелію ультрафіолетом;
 • · Надмірне вистояння вершини кератоконусу;
 • · Помутніння рогівки і низька гострота зору з корекцією;
 • · Підвищена чутливість до рибофлавіну;
 • · Активна супутня патологія (наприклад, алергія та інфекційні захворювання у стадії загострення);
 • · Вагітність.

Перед прийняттям рішення про крос-лінкінг в офтальмологічній лікарні проводиться комплексне офтальмологічне обстеження, аналогічне обстеженню перед рефракційною операцією.

Проведення операції 

   Процедура проводиться в операційній і складається з декількох етапів:

 1. Попередньо закапуються анестезуючі очні краплі, всередину - 1 таблетка знеболюючоъ дії; а також закапуються спеціальні краплі, що містять фоточутливий компонент, насичуючи їм стромальний шар рогівки.
 2. Для кращого проникнення рибофлавіну в тканину, хірург-офтальмолог впливає лазером на насичену даною речовиною рогівку, видаляючи покривний шар (епітелій) центральної частини рогівки;
 3. Рогова оболонка поступово насичується рибофлавіном шляхом частого закапування протягом 30 хв;
 4. Після отримання потрібної концентрації рибофлавіну проводиться освітлення рогівки ультрафіолетом протягом 30 хвилин з одночасним закапуванням того ж розчину.

У результаті процедури відбувається "цементування" рогівки з посиленням її структури, що уповільнює подальше її стоншення і вигинання в центрі - зупиняється прогресування кератоконусу і рефракція ока залишається стабільною.

Вся процедура займає близько півтори години (на одне око) і протікає абсолютно безболісно.

Після операції пацієнтові на кілька днів одягається м'яка контактна лінза, призначаються болезаспокійливі засоби в таблетках. Використовуються антибактеріальні краплі; засоби, що прискорюють відновлення епітелію. Доцільно носіння сонцезахисних окулярів.

Огляди проводяться в перші 3-4 дні після операції, далі - через тиждень, місяць і 3 місяці після втручання.

За бажанням пацієнта можливе подальше диспансерне спостереження.

Так як процедура передбачає ультрафіолетовий вплив і майже повне зняття поверхневого шару (епітелію) рогівки, то майже завжди виникають:

 - Незначні болі в оці (вони повільно стихають і практично зникають, як правило, через 48 годин);

 - Почервоніння ока приблизно протягом 5-7 днів після операції;

 - Затуманення зору (набряк строми рогівки), може тривати (поступово зменшуючись) протягом 6-8 тижнів.

Після цього терміну гострота зору стабілізується. Приблизно до 6 місяців після операції в ранній стадії захворювання можливе підвищення гостроти зору в порівнянні з вихідною.

Після проведення крос-лінкінга не відбувається поліпшення рефракції, процедура спрямована лише на зміцнення рогівки, але не на оптичну корекцію кератоконусу.

Крос-лінкінг проводиться одноразово і в більшості випадків дає стабільне збільшення міцності рогівки від 4 до 10 років, після чого процедуру при необхідності можна повторити.

Метод відповідає всім сучасним вимогам безпеки. До теперішнього часу істотних побічних ефектів не виявлено.

В результаті клінічних випробувань процедури Крос-лінкінг, проведених у 5-ти країнах Європи, не було відзначено патологічного ефекту впливу ультрафіолетового випромінювання не як на кришталик, так і не на сітківку ока, у зв'язку з дозованим проникненням через рогівку, насичену рибофлавіном.

Імплантація інтрастромальних сегментів

Імплантація інтрастромальних рогівкових сегментів є ефективним і безпечним методом лікування і корекції аметропії при кератоконусї. У результаті даної операції відбувається зміщення вершини рогівки в її фізіологічне положення по центру оптичної осі, що дозволяє поліпшити гостроту зору.

Вперше ідея використання алопластичних матеріалів для корекції рефракційних помилок була запропонована Барракером в 1949 році. З цього часу було запропоновано декілька видів рогівкових імплантів (Keraring, Ferrara poly, Intacs), які використовувались для корекції афакії, міопії або пресбіопії.

За останнє десятиліття імплантація інтрастромальний рогівкових сегментів стала операцією вибору в лікуванні і корекції аметропії при кератоконусі. Крім того, іншими показаннями до імплантації керарінг є ятрогенна кератектазія і пеллюцідна маргінальна дегенерація рогівки (захворювання з групи кератоконусу, але відзначається периферичним розташуванням Ектазій). Позитивні клінічні результати свідчать про стійкій ефект даної операції.

Перспективним напрямом на етапі формування рогівкових тунелів є застосування фемтосекундного лазера, який дозволяє контролювати глибину, розміри і форму інтрастромального тунелю, а також знижує ризик інтра- і післяопераційних ускладнень.

Додаткове проведення кросслінкінгу рогівкового колагену в терміни 6 ± 1 місяців після імплантації інтрастромальних рогівкових сегментів знижує показники офтальмометру, підвищує гостроту зору і ригідність рогівки, що свідчить про ще більше поліпшення рефракційних показників і біомеханічних властивостей рогівки, а також про призупинення патологічного процесу (А.В . Пєнкіна і співавт. НДІ очних хвороб ім. Гельмгольца МОЗ РФ, г. Москва, 2012 року).

Клініко-функціональні дослідження довели ефективність і безпеку проведення даної процедури після імплантації рогівкових сегментів. Таким чином, фемтолазерна імплантація інтрастромальних рогівкових сегментів у поєднанні з кросслінкінгом рогівкового колагену дозволяє домогтися більш високих і стабільних результатів у лікуванні кератоконусу.

 Наскрізна кератопластика із застосуванням кератобіоімплантата

В даний час в країнах Європи кератоконус є найбільш частим показанням до наскрізної кератопластики (СКП) - на його частку припадає близько чверті всієї проведеної наскрізної кератопластики. В Ізраїлі кератоконус займає перше місце, в США і Канаді - третє місце по частоті показань до СКП. Висока значимість кератопластики при кератоконусі визначається не тільки значною поширеністю даної патології, а й переважним ураженням осіб молодого та зрілого віку.

На сьогодні СКП для лікування далеко зайшовшого кератоконусу є найбільш успішною і результативною в порівнянні з кератопластикою з приводу інших захворювань рогівки. СКП продовжує залишатися єдиним радикальним методом лікування кератоконусу, що дає можливість отримати високу гостроту зору і повністю реабілітувати хворого.

В останні роки завдяки вдосконаленню техніки СКП і дотримання заходів післяопераційного догляду біологічні наслідки операції стають все більш обнадійливими. Але в переважній більшості випадків невисока гострота зору не відповідає прекрасним біологічним результатам кератопластики при кератоконусі. Однією з причин незадовільного функціонального результату після СКП при прозорому приживленні імплантату є залишкові аметропії, серед яких переважають міопічна рефракція різного ступеня і астигматизм.

Астигматизм різного ступеня після традиційної наскрізної кератопластики розвивається в 100% випадків. За даними літератури, основною причиною розвитку астигматизму після СКП є невідповідність форми пересадженого імплантату конфігурації трепанаційного отвору в рогівці реципієнта через труднощі отримання рівного, стрімкого зрізу рогівки по всьому колу, без дорізанія ножицями або алмазним лезом, неточна довільна попередня фіксація імплантату, нерівномірне накладення обвідного шва.

До недоліків традиційної СКП можна віднести і неможливість отримання різних профілів розрізів, травмування ендотелію, недостатню герметизацію і біомеханічну нестабільність післяопераційної рани, ризик інфікування рогівки.

З урахуванням вищеназваних чинників, на сучасному етапі назріла необхідність розробки безпечного, прогнозованого і ефективного методу СКП з використанням фемтосекундного лазера з метою поліпшення клініко-функціональних результатів СКП при кератоконусі.

 Фемтосекундна наскрізна кератопластика при кератоконусі:

 - Дає можливість формувати рогівковий профіль, дотримуючи точно заданої форми і розміру, забезпечуючи оптимальне зіставлення тканин донора і реципієнта. Архітектоніка операційної рани забезпечує профілактику зміщення імплантату, сприяє хорошій герметизації рани.

 - Дозволяє фіксувати імплантат з меншим натягом петель рогівкового шва, тим самим зменшуючи ступінь післяопераційного астигматизму до 3,25 ± 1,0 дптр, сприяючи досягненню більш високої гостроти зору (КІЗ 0,8 ± 0,11 (0,6-1,0 ).

 - Скорочує терміни реабілітації до 8-10 міс.

 - Знижує ймовірність інфекційних ускладнень, таким чином підвищуючи безпеку хірургічного втручання. (Лебідь Л.В., Паштаев Н.П. Чебоксарский філія ФДМ «МНТК« Мікрохірургія ока »ім. Акад. С.Н. Федорова Росмедтехнології», 2012 г.)

Фемтосекундна наскрізна кератопластика із застосуванням кератобіоімплантата дозволяє досягти найкращих результатів лікування кератоконуса на стадіях, коли можливості застосування інших методів лікування захворювання вже вичерпані.

З серпня 2013 року в Дніпропетровській обласній клінічній офтальмологічній лікарні успішно виконуються фемтосекундні наскрізні кератопластики із застосуванням кератобіоімплантата.

Сучасне діагностичне та операційне обладнання, знання і досвід хірургів клініки дозволяють надавати медичну допомогу пацієнтам з кератоконусом на різних стадіях захворювання на рівні передових світових стандартів.

Создание сайтов Создание сайтов Кривой рог Создание сайтов Крым