+38(095) 600-100-9 

Keratoplastika@ukr.net

21.03.2014 Интернет-газета - fakty.ua

«Гострим краєм металевого прута" ТІТУШКИ "проткнув мені око. Лікарі зуміли врятувати зір »

Віолетта Кіртока, «ФАКТИ»

За час протистоянь в Києві столичні фахівці надали допомогу ста протестувальникам з пораненнями очей, 52-м з яких провели операції, в 12 випадках очне яблуко довелося видалити

«Постійно бачу як при 3D-ефекті»

Для лікарів 42-річний киянин Костянтин - унікальний пацієнт: з різницею в 14 років він отримав серйозні поранення одного, а потім іншого очі. Обидва рази він міг втратити зір, але завдяки високому професіоналізму хірургів-офтальмологів здатність бачити вдалося зберегти.

- У 2000 році в центрі міста, на вулиці Лютеранській, на мене напали серед білого дня, - розповідає Костянтин Аксютенко. - Один чоловік тримав, а другий вистрілив з травматичної зброї в обличчя. Куля потрапила в ліве око. Спочатку після операції я взагалі не бачив, але потім зір повернувся. З тих пір дуже довіряю нашим лікарям.

* "Як тільки праве око у мене втомлюється і повіка опускається, лівий теж« хоче »закритися", - говорить Костянтин

— - Як ви одержали друге травму?

- Це було ще 24 січня, на Європейській площі. Вночі я з хлопцями патрулював периметр барикад. Через колонади стадіону несподівано вискочили хлопці в спортивних штанях і кросівках. Поки намагався затримати одного, інший вдарив мене по спині металевим прутом, а коли я обернувся - по обличчю. Край прута прийшовся прямо по оку. У той момент я пошкодував, що не надів каску і захисні окуляри. На щастя, у нас постійно була включена рація. Звуки бійки почули інші патрулі, прибігли на підмогу. Трьох з сімох нападників вдалося скрутити. Я попросив хлопців відвезти мене в лікарню, але лікуватися в стаціонарі відмовився. Лікар виписав краплі. Біль в оці і голові була пекельною, і я звернувся до районної лікарні. Після лікування легше не стало. Тоді я сам поїхав до Центру мікрохірургії ока. Мене відразу госпіталізували, обстежили і призначили операцію, інакше я міг втратити око.

Праве око у чоловіка набрякле і закрите. Але на прохання лікаря Костянтин піднімає віко. У нижній частині зіниці видна біла пляма - в цьому місці була діра. Офтальмолог дозволяє мені подивитися очне яблуко чоловіка крізь мікроскоп. Видно, що тканини навколо цього дефекту зшиті чорною ниткою. Причому стібки зроблені симетричними лініями.

- Хірург ідеально заштопав діру - пояснює керівник столичного Центру мікрохірургії ока, головний офтальмолог МОЗ України професор Сергій Риков. - Краї рогівки потрібно було зміцнити, щоб вони не розповзалися. Для цього використовували склеру. Чому око червоне? - Звертається він до пацієнта.

- Вчора піднімався артеріальний тиск, - відповідає Костянтин. - Мені казали, що це відразу може відбитися і на стані ока. З чим можна порівняти мої теперішні відчуття? Я постійно бачу як при 3D-ефекті. Я не думав, що здорове око буде так «співчувати» пораненому. Як тільки праве око втомлюється і повіка опускається, лівий теж «хоче» закритися, а якщо починає боліти поранене око, то незабаром «відгукується» і друге.

- Шкода, що Костянтин не відразу звернувся до нас і втратив час, - продовжує Сергій Риков. - Ми ні в одного пацієнта, який потрапив до нас у період протистояння, не питали, в яких обставинах він отримав травму, де це сталося, не вимагали документи, щоб з'ясувати прописку. У січні-лютому багато говорили, що міліція стежила за прийомними відділеннями деяких лікарень, звідки потім пропадали люди. Але жоден наш пацієнт не був заарештований. Як правило, люди отримували не тільки поранення очей, але і важкі черепно-мозкові травми, тому їх везли в багатопрофільні лікарні, де є реанімаційні відділення. Вже туди викликали наших фахівців для додаткової консультації. Потім, якщо стан був задовільний, людину могли перевезти в наш центр. У нас були виділені місця, що дозволяють в будь-який момент прийняти мітингувальників. До речі, лікарі Центру мікрохірургії ока оперували і солдатів Внутрішніх Військ. Пам'ятаю, батько привіз свого 18-річного сина, який змушений був стояти в ланцюзі перед мітингувальниками. Вже не знаю, хто стріляв, але факт залишається фактом: з ока хлопчини ми дістали кулю. На щастя, вона пройшла між повіком і очним яблуком, не пошкодивши його структури.

«Після імплантації рогівки зір у Костянтина відновиться до 80 відсотків»

- Костянтин буде бачити? - Ставлю запитання Сергію Олександровичу.

- Він і зараз бачить! Його зір вдалося врятувати. Правда, на даний момент він становить всього десять відсотків. Але, думаю, після операції з імплантації рогівки, яку Костянтину проведуть наші колеги з Дніпропетровська, він підвищиться до 80 відсотків.

- Найближчими днями я виїду в Дніпропетровську обласну офтальмологічну лікарню, - додає Костянтин. - Там про мене вже знають і готові продовжити лікування.

* Сергій Риков: «У своїй практиці ми намагаємося застосовувати найсучасніші технології, завдяки чому тисячам пацієнтів вдається зберегти зір»

- Дніпропетровські колеги, що використовують методику імплантації рогівки ока, працюють за євростандартами, - говорить Сергій Риков. - Вони створили лабораторію з виготовлення кератобіоімплантатів, в якій виробляють і зберігають матеріали, необхідні для порятунку зору при пораненнях рогівки. У нашій країні подібних операцій потрібно до чотирьох тисяч на рік. Якщо людям не замінити рогівку, вони осліпнуть, а значить, стануть інвалідами. Після імплантації кератобіоімплантатів загроза сліпоти зникає. Всі інші методики, які використовують у світі, є в нашому арсеналі. Зокрема, у лікарів Центру мікрохірургії ока величезний досвід лікування катаракти, глаукоми та міопії. Вони постійно їздять за кордон на стажування. Запрошуємо колег з усього світу до себе для проведення майстер-класів. Наші фахівці довели до досконалості операції з приводу відшарування сітківки. Вже три роки працюємо настільки делікатними інструментами і за допомогою такого високоточного обладнання, що тепер можемо оперувати на макулі (точці, куди потрапляє сонячний промінь і фокусується зображення). Раніше не могли цього робити - виникали занадто серйозні ускладнення.

Буквально днями «ФАКТИ» закликали всіх бажаючих перевіритися з приводу глаукоми - у всіх регіонах країни офтальмологи проводили безкоштовні консультації та вимірювали внутрішньоочний тиск. На початкових стадіях глаукома протікає без симптомів, а на останніх загрожує сліпотою. І якщо діагноз поставити вчасно, контролювати хворобу вдається за допомогою спеціальних крапель. Не останню роль у вирішенні цієї проблеми відіграє поширення інформації про недугу і робота лікарів. Для порівняння: у нашому центрі в 2003 році було зроблено 1058 втручань з приводу глаукоми, у 2008 році - 869, а в 2013 - 445. Це говорить про те, що ми все частіше виявляємо хворобу на ранніх стадіях. Та й сучасна апаратура, яка є у всіх офтальмологічних центрах, вже настільки чутлива, що «бачить» глаукому, якщо постраждало всього 20 відсотків клітин очного нерва.

- Я поки не можу їздити за кермом, мені заборонені будь-які фізичні навантаження, лікарі не дозволяють навіть каву пити, щоб не спровокувати стрибок тиску, - говорить Костянтин. - Але, знаєте, моя травма - це легкий переляк в порівнянні з тим, що люди отримали кульові поранення ...

- Багато фахівців нашого центру у вільний від роботи час чергували на Майдані, надавали допомогу тим, у кого слизова очей постраждала від газу, - говорить Сергій Риков. - Двоє моїх колег зареєстрували свій автомобіль як карети «швидкої». За весь час протистоянь офтальмологи Києва взяли сто пацієнтів з пораненнями очей, 52-м з яких зробили операції. Дванадцяти постраждалим очне яблуко довелося видалити ...

На жаль, багато поранених на Майдані зовсім не показувалися фахівцям, побоюючись переслідувань. Але навіть після контузії, сильного удару потрібно спостерігатися у лікарів. Буває, зміни в структурах ока спочатку не видно, однак згодом вони з'являються і можуть призвести до серйозних проблем. Тому я прошу всіх, у кого були травмовані очі, звернутися або до нас, або в іншу офтальмологічну клініку для контролю. Повірте, це дуже важливо.

Фото Сергія Тушинського, «ФАКТИ»

Создание сайтов Создание сайтов Кривой рог Создание сайтов Крым