+38(067) 547-8-111 

Keratoplastika@ukr.net

Види кератопластики

Кератопластику проводять у випадках стійкого помутніння рогової оболонки. В ході операції кератопластики січуть змінену рогівку і пересаджують на її місце відповідної форми і величини диск препарату рогівки - кератобіоімплантат. Кератобіоімплантат може заміщати всю рогівку або окремі змінені її шари.

Зниження зору, викликані захворюваннями рогівки (проявляються в її помутнінні або зміні форми), як правило, мають компонент незворотності та не коригуються окулярами або контактними лінзами. У таких випадках операція кератопластика стає єдино можливим рішенням для повернення зору і соціальної реабілітації хворого.

Кератопластика за своїми цілями може бути оптичною, тектонічною, терапевтичною, а також косметичною. Найчастіше вдається досягти вирішення декількох завдань при проведенні однієї операції.

Оптична кератопластика:

— Здійснюється для поліпшення гостроти зору, для відновлення або підвищення прозорості рогівки шляхом повного або часткового заміщення зміненої тканини рогівки пацієнта препаратом кератобіоімплантатом. Найбільш поширеними показаннями в даній категорії є: кератоконус; кератоглобус; бульозна кератопатія; епітеліальної-ендотеліальна дистрофія рогівки; первинні (врожденно-спадкові або сімейні) дистрофії рогівки; різні стійкі більма і рубці рогівки, отримані внаслідок кератитів, опіків або травм.

Тектонічна (реконструктивна) кератопластика:

— Показана для збереження анатомії та цілісності рогівки у пацієнтів з вираженим витонченням і / або розвитком десцеметоцеле, а також для реконструкції анатомії ока, наприклад, при перфорації рогівки.

Терапевтична (лікувальна) кератопластика:

— Показана для зупинки (повної або часткової) прогресування захворювання, відновлення ураженої рогівки шляхом видалення ділянки запалення тканини рогівки, яка не відповідає на лікування антибіотиками і антивірусними препаратами. Найбільш поширеними показаннями в даній категорії є: свіжі важкі (а також особливо важкі) опіки рогівки; виразки рогівки, що загрожують проникненням у здорову тканину та / або перфорацією; нейротрофічні і нейропаралітичний кератити; пухлини рогівки, пухлини лімба або склери; фістули і перфорації рогівки; глибокі дистрофії рогівки; важкі кератити різної етіології (герпетичні, туберкульозні, бактеріальні, грибкові, акантамебной та ін.); кісти епітеліальні передньої камери ока; проривні пошкодження ока; кератомаляция і внутріроговічний абсцес.

Косметична кератопластика:

— Показана для поліпшення зовнішності пацієнта з рубцями на рогівці, що призвели до появи грубого, видимого оточуючим, більма або опуклих областей на поверхні рогівки; для реконструкції (відновлення) деформацій і дефектів рогівки, як вроджених, так і набутих внаслідок ушкоджень і хвороб.

Класифікація кератопластики

за величиною ділянки рогівки, який потребує заміщення:

- Тотальна - величина кератобіоімплантата еквівалентна величині рогівки пацієнта (з оптичною метою її майже не застосовують);

- Субтотальна - в заміщенні потребує велика площа рогівки хворого - більше 5 мм;

- Локальна - в заміщенні потребує менша площа рогівки хворого.

Тип операції:

Кератопластика визначається типом операції (наскрізна кератопластика; пошарова, ламелярна кератопластика; інтраламеляральна, ендотеліальна кератопластика), вибір типу операції залежить від конкретного захворювання рогівки хворого.

1. Наскрізна кератопластика (замінюється вся товща рогівки пацієнта) - є мікрохірургічної операцією, в ході якої змінена область рогівки пацієнта заміщається кератобіоімплантатом. Операція дозволяє істотно поліпшити зір при захворюваннях, що вражають рогівку, а також відновити у випадках ушкоджень, отриманих в результаті травм ока. Зазвичай проводять з оптичною метою, але іноді проводиться з терапевтичною або з косметичною метою. Наскрізна кератопластика проводиться пацієнтам з помутнінням всіх шарів рогівки в результаті перенесених травм рогівки і ока, з кератоконусом, дистрофіэю рогівки, у випадках опіків рогівки, важких кератитів.

Хід операції при наскрізній кератопластиці:

Цей тип операції зазвичай проводять під загальним знеболенням. Операція з наскрізної кератопластики має на увазі висічення по всій глибині пошкодженої тканини рогівки круглим трепаном (діаметр якого 6-8 мм) і заміщення її кератобіоімплантатом. Стандартна наскрізна кератопластика включає в себе заміщення 2/3 центральній частині зміненої рогівки прозорим кератобіоімплантатом відповідної величини, який утримується на місці, фіксуючись до периферії вцілілої рогівки пацієнта безперервними або вузловими швами з дуже тонких синтетичних ниток, які значно тонше людського волосся. На ранній стадії приживлення призначається протимікробне лікування, приймаються глюкокортикоїди для виключення можливої реакції відторгнення. Термін, на який накладаються шви, може становити до 6 місяців. По закінченні 6 місяців шви потрібно зняти. Після зняття швів протягом декількох років прооперованому пацієнтові рекомендується уникати важких фізичних занять і навантажень, внаслідок чого на око може чинитися фізичний вплив.

Спосіб висічення рогівкових дисків за допомогою металевого ножа - трепану в наскрізний кератопластиці вважається механічним «традиційним» способом. Результат такої операції залежить від багатьох показників: первісного стану і захворювання рогівки пацієнта, від загального статусу хворого, наявності фонового захворювання, характеру загоєння тканини. Рогівка є відносно простою тканиною і не містить кровоносних судин, тому в абсолютній більшості випадків кератобіоімплантат чудово приживається. Потрібно відзначити, що при кератоконусі і деяких інших захворюваннях, можливість прозорого приживлення зростає до 95%

Висічення рогівкових дисків з використанням фемтосекундного лазера є надсучасним способом наскрізної кератопластики. У порівнянні з металевим ножем-трепаном, високопрецизійному лазеру завжди віддається перевага через зріз високої точності, доступність створення складного профілю бічного зрізу для кращого адаптування і герметизації кератобіоімплантата, отримання найкращих зорових функцій і скорочення періоду реабілітації, зниження рівня ускладнень як під час, так і після операцій (інтраопераційного пошкодження райдужки і кришталика, високого індукованого астигматизму). Цей новітній спосіб наскрізної кератопластики називається фемто-СКП.

Наскрізна кератопластика - це основний метод боротьби зі сліпотою при самих різних захворюваннях рогівки і всього переднього відрізка очного яблука.

2. Пошарова, ламелярна кератопластика (пошарова передня кератопластика і пошарова задня кератопластика). Призначається у випадках, коли немає необхідності торкатися всіх шарів рогівки. В ході операції пошарової передньої кератопластики заміщуються одні лише передні шари рогівки (300-400 мкм завтовшки); під час пошарової задньої кератопластики - заміщуються задні шари рогівки (100-170 мкм завтовшки).

Хід операції пошарової кератопластики:

Цей тип операції проводиться під місцевим знеболенням. Хірург зрізає поверхневий шар помутнілої рогівки, враховуючи глибину і кордон зміненої тканини. У дефект, що утворився після зрізу, розміщюють прозорий кератобіоімплантат, аналогічний за формою і товщиною зрізанному шару. Кератобіоімплантат фіксують єдиним безперервним швом або вузловими швами. Оптична пошарова кератопластика виконується із застосуванням круглих, центрально розміщених кератобіоімплантатов. Пошарові терапевтичні імплантації здійснюються як в центрі, так і на периферії рогівки в межах ділянки її пошкодження.

Проведення даного виду операцій можливо з використанням традиційних мікрохірургічних методів (трепани, кератотоми). Але, в даний час, найбільш прогресивним і ефективним є використання фемтолазерной хірургічної установки. Адже тільки вона може точно на задану глибину вирізати ділянку пошкодженої рогівки хворого, а також вирізати аналогічний за формою і товщиною кератобіоімплантат.

3. Інтракамеральна, ендотеліальна кератопластика.

Сучасний тип операції кератопластики, що застосовується при ендотеліальній-епітеліальній дистрофії рогівки, для відновлення її прозорості. Задня кератопластика передбачає заміну одного ендотеліального шару ураженої рогівки хворого на кератобіоімплантат (110-140 мкм завтовшки).

Пошарова, ламелярна кератопластика і ендотеліальна кератопластика - сучасні високотехнологічні мікрохірургічні операції, при яких вибірково заміщуються тільки уражені компоненти рогівки, а здорові частини її залишаються недоторканими. Ці прицільні техніки сприяють якнайшвидшому загоєнню, потребують меншої кількості обмежень у післяопераційному періоді і знижують ризик пошкодження ока в майбутньому.

 

У всіх видах кератопластики використовується кератобіоімплантат, виготовлений і досліджений нами за світовими стандартами, так як результат операції безсумнівно залежить від характеристик препарату, що використовуються.